Opublikowany przez: Sonia.M 2017-11-17 15:25:03
Autor zdjęcia/źródło: Narkomania, rebcenter-moscow, Pixabay
Narkomania jest jednym z najtrudniejszych problemów społecznych, ponieważ wywołuje skrajne reakcje otoczenia, często wiążące się z lękiem i odrzuceniem osób uzależnionych. Każdy z nas może podjąć w życiu niewłaściwe decyzje z wielu osobistych powodów – nie powinniśmy nikogo skreślać. Warto wiedzieć jak z powodzeniem pomagać takim osobom i skutecznie je wspierać w walce z uzależnieniem. Mimo naszych dobrych chęci, problem ten może dotknąć również nasze dziecko lub kogoś bliskiego. Nie ma tu tematów tabu. Nie powinniśmy bać się podejmować tych kwestii – warto otwarcie i szczerze rozmawiać z dzieckiem, szczególnie nastoletnim, o niebezpieczeństwach i konsekwencjach zażywania narkotyków. Gdy zauważymy jakiekolwiek sygnały, mogące świadczyć o używaniu substancji narkotycznych przez nastolatka – powinniśmy od razu reagować i nie bagatelizować problemu.
Narkomania jest uzależnieniem od substancji wpływających na czynność mózgu. Do szerokiej grupy środków psychoaktywnych (innych niż alkohol i tytoń) należą substancje, takie jak: leki przeciwbólowe i nasenne, substancje wziewne oraz wiele nielegalnych substancji, których produkcja i obrót nimi są czynami zabronionymi przez prawo.
Narkotyki te pozyskiwane są z konopi indyjskich, zawierających psychoaktywną substancję THC. Marihuana i haszysz to najpopularniejsze substancje narkotyczne, nazywane przez niektórych tzw. narkotykami miękkimi. Wywołują stan zrelaksowania, uspokojenia, wprowadzają w euforyczny nastrój, powodują wzrost apetytu, a także dezorientację i stan zagubienia. Osoby ich używające najczęściej uzależniają się od nich psychicznie, a przy długotrwałym i częstym paleniu dochodzi do utraty motywacji i problemów z koncentracją.
Substancje te pobudzają psychicznie, fizycznie i emocjonalnie – wywołują euforię, zwiększają ciśnienie krwi i przyspieszają akcję serca. Ecstasy dodatkowo zwiększa popęd seksualny. Amfetamina jest zażywana często przez osoby chcące całą noc bawić się bez objawów zmęczenia oraz przez uczniów i studentów spędzających wiele godzin nieprzerwanie na nauce, np. dzień przed egzaminem – aby pobudzić organizm, zniwelować łaknienie, potrzebę snu i zmniejszyć wrażliwość na zmęczenie. Gdy działanie narkotyku ustępuje, zmęczenie powraca ze zmożoną siłą, pojawia się skrajne wyczerpanie fizyczne i rozbicie psychiczne. Przyjmowanie dużych dawek może prowadzić do delirium, stanów niepokoju i halucynacji.
Kodeina dostępna jest w każdej aptece bez recepty, jako składnik wielu leków przeciwkaszlowych, na biegunkę oraz tabletek przeciwbólowych i znieczulających. Zażywanie dużych ilości, np. syropów czy tabletek na kaszel z kodeiną jest rozpowszechnione wśród młodzieży – wywołuje euforię, błogostan, niewrażliwość na ból, apatię oraz zanik poczucia głodu. Niebezpieczeństwo jest ogromne, kodeina powoduje uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Przyjmowana w dużych dawkach wyniszcza szczególnie młody organizm, zaburza przemianę materii i w znacznym stopniu pracę serca.
Heroina jest najniebezpieczniejszym i najbardziej uzależniającym narkotykiem. Nawet raz zażyta może powodować przywiązanie psychiczne, a wraz z przyjmowaniem kolejnych dawek – silne uzależnienie fizjologiczne. Znosi odczuwanie bólu, wywołuje euforię, błogą apatię i stan niewrażliwości na przykre doznania. Oprócz destrukcyjnego wpływu na zdrowie, ma również dramatyczny wpływ na psychikę i funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoby uzależnione od heroiny skupiają się wyłącznie na zapewnieniu sobie dostępu do kolejnych dawek narkotyku i całkowicie uzależniają od niego swoje życiowe wybory.
Obecnie duże niebezpieczeństwo dla młodzieży stanowią substancje inne, niż powszechnie znane narkotyki, jak amfetamina czy kokaina. Tzw. dopalacze – nie wiemy, co dokładnie znajduje się w składzie poszczególnych „produktów”, więc walka z nimi jest utrudniona. Zawierają one substancje psychoaktywne, które nie są na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Sprzedawcy-dilerzy omijają zakazy narkotykowe i nieustannie zmieniają skład chemiczny swoich środków. Dopalacze zawierają niezwykle groźne dla zdrowia i życia substancje, których proporcji nie znamy i nie są one zbadane tak dokładnie, jak wyżej opisane narkotyki. Na opakowaniach nie widnieją pełne składy – jedynie napis „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, choć jest zupełnie inaczej. Przez brak informacji, specyfiki te bardzo łatwo przedawkować, co doprowadziło już do wielu tragedii.
Rodzice – bądźmy czujni i rozmawiajmy z dziećmi. Jeżeli nasza relacja z podopiecznym jest bliska i szczera, a syn czy córka opowiada nam o swoich codziennych przeżyciach, emocjach i troskach – to prędzej dowiemy się o ich problemach z narkotykami. Zaufanie jest niezwykle ważne, ale w pewnych kwestiach warto kontrolować swoje dziecko. Gdy mieszka w innym mieście – wpaść czasami z niezapowiedzianą wizytą, a kiedy coś zbudzi nasze wątpliwości – przeprowadzić test lub badanie na obecność narkotyków.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.